Program badań przesiewowych raka jelita grubego

Program skierowany jest do osób w wieku:

1. 50-65 lat;
  2. 40-49 lat, które posiadają krewnego pierwszego stopnia, u którego rozpoznano nowotwór jelita grubego.

Nie jest wymagane skierowanie!

Kryterium wykluczające:

Programem nie mogą być objęte osoby, u których:

1. występują objawy kliniczne sugerujące nowotwór jelita grubego;
  2. kolonoskopia została wykonana w okresie ostatnich 10 lat.

W ramach programu wykonywane jest badanie przesiewowe polegające na realizacji pełnej kolonoskopii z uwidocznieniem dna kątnicy i proksymalnego fałdu zastawki Bauhina, w tym:

1. pobranie wycinków z nacieku nowotworowego lub zmian podejrzanych o charakter nowotworowy;
  2. usunięcie polipów wielkości do 15 mm;
  3. poddanie badaniu histopatologicznemu wszystkich wycinków i usuniętych polipów;
  4. wykonywanie badań w znieczuleniu ogólnym u osób:
  • po przebytych rozległych operacjach w obrębie jamy brzusznej, zwłaszcza operacjach ginekologicznych, w tym cięciach cesarskich, i operacjach będących wynikiem powikłań medycznych,
  • po niepełnych lub bardzo bolesnych badaniach endoskopowych jelita grubego w przeszłości,
  • które zgłaszają świadczeniodawcy duży lęk przed wykonaniem badania;
  1. ustalenie dalszych zaleceń dotyczących leczenia u osób poddanych badaniom przesiewowym.

Badania wykonuje się w Pracowni Endoskopii Szpitala Miejskiego im. Jana Pawła II w Rzeszowie przy ul. Rycerskiej 4 w godzinach:

• poniedziałek 16.00 – 18.00
  • czwartek 14.35 – 16.00

Rejestracja:

Kancelaria Zapisów Szpitala Miejskiego im. Jana Pawła II w Rzeszowie przy ul. Rycerskiej 4

: 17 861 10 31 do 37 wew. 406

poniedziałek – piątek w godzinach 11.00 – 14.35.