Ikona dostępności

Szpital

Oddział Neonatologii z Intensywną Terapią Noworodka

Kontakt: 17 861-10-31

Oddział Neonatologii z Pododdziałem Izolacyjnym i Intensywną Terapią Noworodka Szpitala Miejskiego jest jednym z czterech w Rzeszowie Oddziałów Ośrodka Perinatologii z 3 stopniem referencyjności, gdzie leczone są noworodki urodzone przedwcześnie, z niską masą urodzeniową, wymagające intensywnej terapii i specjalistycznej diagnostyki. Oddział posiada 20 miejsc noworodkowych, 4 stanowiska intensywnej terapii noworodka, 2 stanowiska opieki pośredniej, 2 stanowiska opieki ciągłej i 11 inkubatorów.

Oddział składa się z części:

1. Sale dla noworodków zdrowych, w skład których wchodzą:
    • sala adaptacyjna,
    • sale noworodków w systemie „room-in”,
    • kąciki noworodka na sali porodowej i sali cięć cesarskich,
    • Poradnia Neonatologiczna.
  2. Sale intensywnej terapii noworodka, w skład których wchodzą:
    1. sale dla noworodków z czterema stanowiskami do intensywnej terapii, dwoma stanowiskami opieki ciągłej i dwoma stanowiskami opieki pośredniej,
    2. kąciki noworodka na sali cięć cesarskich na Bloku Operacyjnym i Trakcie Porodowym,
    3. 2 inkubatory transportowe z wsparciem oddechowym n-cepap.

Noworodki wypisane z oddziału, a wymagające dalszego nadzoru pozostają pod opieką funkcjonującej przy Oddziale Poradni Neonatologicznej.

Kontakt:
Centrala: 178611031/37
Gabinet lekarski : nr wewn: 362
Dyżurka pielęgniarek:nr wewn: 363

Ordynator Oddziału
lek.med. Beata Borowiec-Szredzka

Pielęgniarka Oddziałowa
Barbara Pietrucha

Pielęgniarka Koordynująca
Dorota Wilk

Starszy asystent lekarz:
lek.med. Mariola Bosek
lek.med. Jolanta Żółta
lek.med. Monika Tomaszczuk-Kuliga
lek.med. Elżbieta Cioch
lek.med. Bożena Olech

Zakres usług

• opieka nad noworodkami i wcześniakami z małą i ekstremalnie małą masą urodzeniową,
  • zdrowy noworodek może przebywać cały czas ze swoją mamą (system rooming-in),
  • propagowanie od pierwszych chwil życia karmienia naturalnego, nauka metod przystawiania do piersi, porady w zakresie utrzymania laktacji,
  • obowiązkowe szczepienia i badania przesiewowe,
  • kompleksowa diagnostyka:
    • usg przezciemiączkowe
    • usg jamy brzusznej
    • echokardiografia
    • ekg, holter, rtg
  • konsultacje specjalistyczne, m.in. chirurgiczne, kardiologiczne, okulistyczne,
  • stosowanie metod wsparcia oddechowego (wentylacji nieinwazyjnej i konwencjonalnej), terapii surfaktantem, żywienia pozajelitowego i dojelitowego, fototerapii, leczenia krwią i preparatami krwiopochodnymi, itd.,
  • monitorowanie podstawowych funkcji życiowych, szeroki panel badań w diagnostyce laboratoryjnej, wczesne kontakty matka-dziecko (kangurowanie), zgodnie z najnowszymi standardami opieki nad noworodkiem.

Od porodu do chwili opuszczenia oddziału możliwe są wizyty najbliższej rodziny.